TworzymyGłos Regionu

reklama

Ile udało się zebrać podczas VII Mikołajkowego Biegu?

Piątek, 10 grudnia 2021 o 08:30, aktualizacja Piątek, 10 grudnia 2021 o 08:35, autor: 5
Ile udało się zebrać podczas VII Mikołajkowego Biegu?

Za nami VII edycja charytatywnego Mikołajkowego Biegu we Wschowie. W tegorocznych zmaganiach udziało wzięło 170 uczestników. Do pokonania były trzy dystanse. Nie zabrakło mikołajkowych czapek, uśmiechu i miłych upominków dla każdego. Wszystko to w szczytnym celu.

W sumie zebrano 6.827,78 zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup urządzenia Innowalk dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie.

Wydarzenie rozpoczął bieg dzieci na dystansie 800 m, który poprzedziła rozgrzewka przeprowadzona przez Monikę Rahnefeld. Jako drudzy na starcie stanęli uczestnicy z kijkami, którzy przeszli 2200 m. Bieg główny odbył się na dystansie 5000 m, najlepszy zawodnik ukończył zmagania z czasem 18,12 min. Wszystkie trasy przebiegały przez "bluszczowy szlak".

Swoją obecnością zaszczycił wszystkich Jerzy Górski - Mistrz Świata w podwójnym IronMan. Inspiracja dla Łukasza Grass autora książki "Najlepszy" i twórców filmu o tym samym tytule. Organizator wielu imprez sportowych, m.in.: Triathlonu Sława, #CrossStracencow, #MaratonNatura, ale przede wszystkim człowiek aktywny, otwarty i pełen pasji. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, rozmów i autografów.

Każdy z uczestników został nagrodzony upominkami ufundowanymi przez sponsorów: Kaja Komputer, Piekarnia Gierczak, Intermarche Wschowa, Paweł Woźniak - firma ogólnobudowlana, AP Fizjoterapia, Algraf, Ingua-Tech. Organizatorami wydarzenia byli CKiR Wschowa, LLKS Osowa Sień, WIP, SOSW.

Najlepsi biegacze otrzymali puchary. Zysk z pakietów startowych przekazany zostanie Stowarzyszeniu "Bliżej Autyzmu" na zakup specjalistycznego sprzętu dla podopiecznych.

Innowalk bardzo poprawiłby formę oraz jakość życia nie tylko naszych podopiecznych. Chcemy też, by był on dostępny dla potrzebujących dzieci i młodzieży z całego powiatu wschowskiego. Takich osób jest dużo. Czekają w domach, w wózkach, w łóżkach. Czekają, bo kwota urządzenia lub jego wypożyczenia jest nieosiągalna dla indywidualnego odbiorcy. Przed nimi długa walka. Nie można za nich wykonywać ćwiczeń, ale można im pomóc w walce o swoją zdrowszą i lepszą codzienność, o życie z poziomu pełnosprawnych rówieśników. Mają tylko po kilka, kilkanaście lat. I chcą w miarę normalnie żyć.

Przedstawiamy dwóch wspaniałych chłopców, którzy powinni zmotywować każdego z nas do zbiórki na pionizator - Innowalk. Ponad miesiąc, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (przy tym Ośrodku mamy swoją siedzibę), korzystali z wypożyczonego Innowalk-a i każdego dnia na ich twarzach gościł szeroki uśmiech.

Wojtek Buśko jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 4 przy SOSW we Wschowie. To jedno z dzieci, którym w ostatnich latach pomogło nasze Stowarzyszenie „Bliżej Autyzmu” we Wschowie. Wojtek urodził się zdrowy i fantastycznie się rozwijał. Niestety, w wieku dwóch lat (w 2009 r.) zdarzył się tragiczny wypadek. Chłopiec wpadł do przydomowego stawu. Kiedy na miejsce przybyły służby ratunkowe, doktor stwierdził zgon. Jednak ratownicy medyczni się nie poddali i nie zaprzestali resuscytacji krążeniowo-oddechowej i pod kierownictwem dr. Przemysława Janusza, który prywatnym samochodem przyjechał na miejsce wypadku - przywrócili Wojtka do życia. Następnie przez wiele tygodni walczono o niego we wrocławskim szpitalu. Wojtek żyje, jednak w wyniku wypadku nie mówi i nie chodzi. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim i korzysta ze specjalnego komunikatora, sterowanego wzrokiem. Jednak mimo tych barier jest bardzo pogodnym chłopakiem. Wszystkich wokoło zaraża swoim szczerym uśmiechem.

Z kolei Kuba Przybylski jest wcześniakiem. Wraz z Kacprem, swoim bratem bliźniakiem, przyszli na świat w 29. tygodniu ciąży. Kacperek urodził się pierwszy i był silniejszym z chłopców. Ważył kilogram. Natomiast Kubuś pojawił się dwie minuty później i ważył zaledwie 800 gramów. Po długim pobycie w szpitalu i wielu trudnościach tak charakterystycznych dla wcześniaków, w „stanie ogólnym dobrym”, wypisano chłopców do domu. Nikt nie powiedział rodzicom, że Kuba będzie niepełnosprawny. Kiedy mama zauważyła różnicę w rozwoju chłopców, rozpoczęła cykl wizyt u lekarzy specjalistów, aż wreszcie zdiagnozowano u Kuby mózgowe porażenie dziecięce. Kuba nie mówi, wymaga stałej i wszechstronnej pomocy. Jest wychowankiem Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, działającego w SOSW we Wschowie. Mimo swoich ograniczeń chłopiec chętnie pracuje na zajęciach i uwielbia towarzystwo kolegów.

Co łączy obu tych chłopców oprócz troskliwych, kochających dorosłych w swoim otoczeniu? Obaj oglądają świat z perspektywy wózków inwalidzkich. To nic fajnego, gdy wszyscy wokół nich stoją na własnych nogach i trzeba zadzierać głowę, by ich zobaczyć. Zmiana perspektywy, pionizacja to w przypadku takich dzieci milowy krok naprzód. I nie chodzi tu wyłącznie o kontekst zdrowotny w sensie rehabilitacji fizycznej. Bezpośredni link do zbiórki TUTAJ.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Zainteresowany
05.12.2021 19:26

Super inicjatywa, dziękuję wszystkim, którzy przygotowali to wydarzenie. Uśmiech na twarzach to wiele znaczy. Szczytny cel.

avatar
~wschowianin
05.12.2021 21:07

Brawo organizatorzy. Brawo Burmistrz. Więcej takich imprez we Wschowie.

avatar
~biegaj
06.12.2021 12:59

Udana impreza, gratulacje dla organizatorów i uczestników. Rewelacyjny film, piękne zdjęcia, widać że się wszyscy dobrze bawili. Aż serce rośnie. Wszyscy pozytywni, a to jest najlepsza reklama tego wydarzenia we Wschowie.

avatar
~x
07.12.2021 08:46

Więcej takich imprez. Jednak można zorganizować we Wschowie piękne imprezy.

avatar
~biegacz
10.12.2021 07:32

Dziękuję całej rzeszy ludzi, która zorganizowała tą zacną imprezę charytatywno/sportową. Było świetnie, jak zawsze! Brawo wy!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl